FF600R12ME4CB11BOSA1
Contact Now
FF600R12ME4CB11BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1060 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : EconoDUAL™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 4050 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 37 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF600R12
Description : IGBT MOD 1200V 1060A 4050W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 1060 A 4050 W Chassis Mount Module