FS450R12OE4B81BPSA1
Contact Now
FS450R12OE4B81BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 450 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™+
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONOPP
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 27.9 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS450R12
Description : MEDIUM POWER ECONO
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 450 A 20 mW Chassis Mount AG-ECONOPP