FZ3600R17HP4B2BOSA2
Contact Now
FZ3600R17HP4B2BOSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 3600 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 3.6kA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : AG-IHMB190
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 4900000 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 295 nF @ 25 V
Configuration : Single Switch
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FZ3600
Description : IGBT MODULE 1700V 3600A