TDB6HK124N16RRBOSA1
Contact Now
TDB6HK124N16RRBOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 125 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 70 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 650A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : TDB6HK124
Number of SCRs, Diodes : 3 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 70A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 70 A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode Chassis Mount Module