TZ240N36KOFHPSA1
Contact Now
TZ240N36KOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 3.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 240 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 6100A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TZ240N36
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 3.6KV 700A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 3.6 kV 700 A Single Chassis Mount Module