FD16001200R17HP4KB2BOSA1
Contact Now
FD16001200R17HP4KB2BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1600 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : IHM-B
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 1600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 1050 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 130 nF @ 25 V
Configuration : Dual Brake Chopper
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FD16001200
Description : IGBT MOD 1700V 1600A 1050W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Dual Brake Chopper 1700 V 1600 A 1050 W Chassis Mount Module