FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
Contact Now
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 40 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EasyPACK™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.81V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650 V
Supplier Device Package : AG-EASY2B-2
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 18 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2 nF @ 25 V