PIC24FJ128GC006-I/MR
Contact Now
PIC24FJ128GC006-I/MR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 53
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 128KB (43K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package : 64-VQFN (9x9)
Data Converters : A/D 29x12b, 2x16b; D/A 2x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ128GC006
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
Model Number : PIC24FJ128GC006-I/MR
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-VQFN (9x9)