CY8C27443-24SXI
Contact Now
CY8C27443-24SXI
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 5.25V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PSOC®1 CY8C27xxx
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 4x14b; D/A 4x9b
Mfr : Infineon Technologies
Core Processor : M8C
Speed : 24MHz
Base Product Number : CY8C27443
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Model Number : CY8C27443-24SXI
Contact Now
M8C PSOC®1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SOIC